Czym jest dywersyfikacja inwestycji
Dywersyfikacja to strategia zarządzania ryzykiem, która łączy w sobie szeroką gamę inwestycji w portfelu. Punktem tej metody jest to, że portfel składający się z różnych rodzajów aktywów będzie, średnio, przynieść wyższe długoterminowe zwroty i zmniejszyć ryzyko poszczególnych inwestycji lub bezpieczeństwa.
Podstawy dywersyfikacji
Dywersyfikacja stara się wygładzić nieregularne ryzyko zdarzeń w portfelu, więc pozytywne wyniki niektórych inwestycji zneutralizować negatywne wyniki innych. Korzyści płynące z dywersyfikacji pozostają tylko wtedy, gdy papiery wartościowe w portfelu nie są idealnie skorelowane, to znaczy wpływają na rynek na różne sposoby, często w odwrotny sposóbBadania i modele matematyczne wykazały, że utrzymanie dobrze zdywersyfikowanego portfela 25-30 akcji stanowi najbardziej opłacalny poziom redukcji ryzyka. Inwestowanie w większą liczbę papierów wartościowych stwarza dodatkowe korzyści z dywersyfikacji, aczkolwiek ze znacznie niższą stopą zwrotu.
Dywersyfikacja według klasy aktywów i funduszy
Zarządzający funduszami i inwestorzy często różnicują swoje inwestycje według klasy aktywów i ustalają, jaki odsetek portfela powinien być przydzielany każdemu z nich. Klasy mogą obejmować:
- Akcje różnych firm.
- Obligacje-rządowe i korporacyjne instrumenty dłużne o stałym dochodzie.
- Nieruchomości-grunty, budynki, zasoby naturalne, rolnictwo, hodowla zwierząt, a także osady wodne i mineralne.
- Fundusze giełdowych (ETF) są towarowym koszykiem papierów wartościowych, które podążają za indeksem, towarem lub sektorem towarowym.
- Środki pieniężne i krótkoterminowe ekwiwalenty środków pieniężnych (CCE)-rachunki skarbowe, certyfikaty depozytowe (CDs), fundusze rynku pieniężnego i inne krótkoterminowe inwestycje o niskim poziomie ryzyka
Następnie będą różnicować swoje inwestycje w ramach klas aktywów, na przykład poprzez wybór udziałów z różnych sektorów z tendencją do niskich zwrotów lub poprzez wybór akcji o różnej kapitalizacji rynkowej. W przypadku obligacji inwestorzy mogą wybierać spośród obligacji korporacyjnych klasy inwestycyjnej, obligacji skarbowych, obligacji rządowych i miejskich, obligacji o wysokiej wydajności i innych.
Dywersyfikacja według kraju
Inwestorzy mogą uzyskać dodatkowe korzyści z dywersyfikacji poprzez inwestowanie w zagraniczne papiery wartościowe, ponieważ są one na ogół mniej zbliżone do krajowych papierów wartościowych. Na przykład, siły, które uciśnij USA Gospodarka nie może wpływać na gospodarkę Japonii w ten sam sposób. Tak więc, własność japońskich akcji daje inwestorowi małą poduszkę przeciw stratom podczas amerykańskiego pogorszenia koniunktury.
Dywersyfikacja dla inwestorów detalicznych
Ograniczenia czasowe i budżetowe mogą utrudnić inwestorom nieinstytucjonalnym, czyli osobom fizycznym, stworzenie odpowiednio zróżnicowanego portfela. Ten problem jest głównym powodem, dla którego fundusze inwestycyjne jednostki są tak popularne wśród inwestorów detalicznych. Zakup udziałów w funduszu powierniczego oferuje tani sposób dywersyfikacji inwestycji.Fundusze wzajemne zapewniają dywersyfikację między klasami aktywów, a fundusze giełdowe (ETF) zapewniają inwestorom dostęp do wąskich rynków, takich jak towary i międzynarodowe podłogi handlowe, które normalnie byłyby trudne do uzyskania. Osoba posiadająca portfel $100 000 może rozpowszechniać inwestycje między ETF-ami bez nakładania się.
Brak dywersyfikacji
Zmniejszone ryzyko, bufor zmienności: istnieje wiele zalet dywersyfikacji. Jednak, istnieją również wady. Im więcej udziałów w portfelu, tym więcej czasu zajmuje zarządzanie, a droższe jak kupno i sprzedaż wielu różnych inwestycji wymaga więcej opłat transakcyjnych i prowizji maklerskich. Co ważniejsze, strategia dywersyfikacji działa w obu kierunkach, zmniejszając zarówno ryzyko, jak i nagrodęPowiedzmy, że podzielić $120 000 w równych udziałów między sześcioma firmami, a wartość jednego z nich podwaja, a reszta z nich nie zmienił się w cenie. Twój początkowy zakład $20 000 jest teraz wart $40 000. Oczywiście, zrobiłeś dużo pieniędzy, ale nie tak bardzo, jakby wszystko, co $120 000 zostały zainwestowane w tej firmie. Chroniąc Cię przed upadwami, dywersyfikacja ogranicza Cię, przynajmniej w krótkim okresie. W dłuższej perspektywie zróżnicowane portfele mają zazwyczaj wyższe plony.
Inteligentne wersje beta portfeli inwestycyjnych
Inteligentne strategie beta oferują dywersyfikację poprzez monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności, ale niekoniecznie ważą akcje według ich kapitalizacji rynkowej. Menedżerowie ETF dalej analizują problemy z udziałem kluczowych wskaźników i bilansowania portfeli zgodnie z obiektywną analizą, a nie tylko wielkością firmy. Inteligentna beta podkreśla potrzebę rozważenia czynników inwestycyjnych lub nieefektywności rynku w oparciu o zasady i przejrzystość. Inteligentne strategie beta mogą wykorzystywać alternatywne systemy ważenia, takie jak zmienność, płynność, jakość, koszt, wielkość i tempo. W 2019, inteligentne beta fundusze będą miały aktywa ogółem $880 000 000 000Na przykład, od marca 2019, Fundusz iShares Funduszu ETF zawarte 125 USA akcji z dużymi i średnimi kapitalizacją. Koncentrując się na Return on Equity (ROE), długu do kapitału własnego i nie tylko kapitalizacji rynkowej, ETF zdobył 90,49% swoich przychodów od momentu jego powstania w lipcu 2013. Podobne inwestycje w indeksie S&P 500 wzrosły o 66,33%.
Przykład z prawdziwego świata
Na przykład, agresywny inwestor, który może podjąć wyższy poziom ryzyka chce zbudować portfel składający się z japońskich zapasów, obligacji australijskich i kontrakty terminowe na bawełnę. Na przykład, może kupić stawki w japońskim Funduszu ETF iShares MSCI Fundusz, ETF Australia Government Bond index i IPT Bloomberg bawełna Subindex Total Return ETN. Dzięki tej kombinacji akcji ETF, ze względu na szczególne cechy docelowych klas aktywów i przejrzystości inwestycji, inwestor zapewnia prawdziwą dywersyfikację swoich aktywów. Ponadto, z różnymi korelacjami lub reakcje na wpływy zewnętrzne wśród papierów wartościowych, mogą nieznacznie zmniejszyć narażenie na ryzyko.